Підняти завісу! Або «Світ кабукі» у Національному художньому музеї України

dsc_0091

Звісно, що завіса, навіть коли вона має чудирнацьку назву «агемаку», притаманна чи не усім видам театрів світу. Навіть таким особливим: зі сценою, що обертається, авансценою, що виходить до глядацької зали та робітниками сцени, вдягненими у чорне, які можуть знаходитися на сцені під час спектаклю, адже вважаються невидимими.

Кабукі – неординарний вид мистецтва – синтез співів, музики, танцю та драми. Не дивно, що він став джерелом натхнення для художників. Гравюри у характерному для Японії стилі укійо-е зображують акторів театру у їх драматичних ролях, або ж у момент підготовки до вистави.

В усі часи чи не в усіх країнах світу працівники культурної сфери, здебільшого актори та музиканти, стають лідерами думки, тими, хто запроваджує нову моду, хто виступає із соціальними ініціативами, чи навпаки живе за принципом «секс, наркотики, рок-н-рол», але їм це пробачають.

Тож маємо виставку близька 100 творів, що зображають зірок сцени епохи Мейдзи (1868 – 1912).

This slideshow requires JavaScript.

Враження

“О! Це ж комікси! Можна вигадати власну історію”, – вирішили ми, коли потрапили до зали. Безліч маленьких деталей, що наповнені глибоким східним змістом. У кожній лінії можна віднайти глибинну філософію, надихнутися точністю та творчістю майстра. Біля кожного зображення прекрасна інформативна підтекстівка, де можна знайти не тільки ім’я майстра та матеріали для роботи, а й історію персонажа.

У мистецтві не завжди необхідно бути спеціалістом щоб відчувати приязнь до картини. Хтось звернув увагу на те, що жіночі образи завжди усміхнені, навіть у момент смерті вони на позитиві, чоловіки ж навпаки – занадто серьозні. Дарма, що як і у шекспірівські часи гендерного принципу ніхто не дотримувався, тож жінки у театрі бували лише у ролі глядачів. Зазначимо, що відсутність перспективи на цих чарівних акварелях ні у якому разі не робить малюнки пласкими. Об’єм та глибина збережені за рахунок кольорів та динаміки.

Кожен зможе знайти сюжет до смаку. Можна спостерігати за косматим чоловіком, що скоріше всього засмутився через неякісну колорацію волосся у модний сивий колір. Чи звернути увагу на яскравий халат суворого героя з постеру, або на мрійливу посмішку дівчини, що мріє про вміст коробки, коли хлопець навпаки передчуває її подальше невдоволення подарунком. Нашим же фаворитом стала, сімейна драма про намальовані брови, ми не впевнені, що саме такий сюжет заклав автор. Але чоловік скоріше за все не вдоволений бровами, що намалювала йому дружина, вона ж, бідненька, так з ними намучилася, що в неї вже сил ні на що не залишилося, хіба що підняти очі до неба.

Продовження бенкету

Якщо ж ви не встигли посмакувати шедеврами японського мистецтва, то вас радо зустрінуть постійні експозиції:

  • Східна колекція Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків;
  • Полтавський художній музей

Тож, навіть якщо вам не вдалося поринути у “Світ кабукі”, вирушайте до найближчого музею зі східним мистецтвом у колекції та насолоджуйтеся. Дарма, що їх не так вже і багато в Україні.

Побували на виставці Алиса Семенова (фото) та Дарія Сухоставець (текст)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *