“Еней був парубок моторний”: Проект “Енеїда” у Національному художньому музеї України

“Шекспір на новий лад” – саме ця фраза для мене завжди асоціювалася з українською “Енеїдою”. Критики часом називають її епічною бурлескнотравестійною поемою. З епічною поемою все зрозуміло, ці жанрові особливості співпадають з оригіналом Вергілія. А от бурлеск та травесті – перевдягання – це вже внесок Котляревського у цю історію. Зі шкільної лави нас навчали, що завдяки “Енеїді” було сформовано сучасну українську мову. А за ілюстраціями до числених видань можна прослідкувати історію українського мистецтва.
24 серпня 2017 року відкрилася виставка “Проект Енеїда”, що складається більше ніж з 200 експонатів 50 художників. Збір матеріалів до виставки – це яскравий приклад колаборації 11 українських музеїв.
Одним з основних завдань  проекту є підтримка візуальної класики. “Енеїда” – це не тільки поема, а й зображення української народної культури та традиції, навіть національних рецептів. Доволі об’ємні тексти до експозиції є у певній мірі суб’єктивними, за задумом авторів вони мають поставити нові питаня і відкрити нові сфери.
Експозиція побудована у хронологічному порядку – шлях від кінця ХІХ століття до року здобуття Україною незалежності. За 2 місяці проекту буде проведено 30 активностей, паралельну програму виставки можна переглянути тут
Особливістю проекту стало кафе “Еней”, яке відкривається у музеї на час роботи виставки (працюватиме з п’ятниці по неділю ближче до вечора). Ресторатор Дмитро Борисов, що сприяв відкриттю кафе так охарактеризував основну ідею тимчасового закладу: “Це спроба опрацювати два різні джерела, пов’язані зі становленням української гастрономії та культури. Перший: “Енеїда” — знаковий літературний твір. Другий — легендарне київське кафе “Еней”, яке протягом тривалого часу було центром інтелектуального життя міста. Сподіваємося, що “Еней” стане не просто джерелом приємних гастрономічних вражень, але й простором для спілкування, обміну думками та набуття нових знань”.
По завершенню стане зрозумілим чи реалізовано проект. Адже якщо відвідувачі побачать лише картинки, то завдання не буде виконаним. Також цікавим є питання: “А що ж далі?” – Чи можливі/необхідні нові ілюстрації до “Енеїди” Котляревського?
Цікаво, що деякі експерти відповідають, що ні, не потрібні. Немає предмету. “Енеїда” як поема мала місію сховища цензів української історіі та культури, це було конче необхідно 1798 року. На разі ж ми переживаємо складну, але вже іншу епоху. То ж чекаємо на створення нової “Енеїди”, твору, що відобразить сучасність та розпочне новий відлік.

ПРОЕКТ ЕНЕЇДА МОЖНА ВІДВІДАТИ:

24.08 – 29.10.2017

Національних художній музей України / Київ, вул. М. Грушевського, 6
тел. 278-13-57, 278-74-54

Середа, Четвер, Неділя 10:00-17:00 / П’ятниця 12:00-19:00 / Субота 11:00-18:00

 Кафе “Еней” працює з П’ятниці по Неділю з другої половини дня
На відкритті побувала Дарія Сухоставець

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *