Борітеся – поборете. Корупцію – мистецтвом?

Україна за рівнем корупції стоїть поряд з Непалом та Нігерією. Цей факт ніби й жахає, але, давайте будемо чесними, жодні порівняння не можуть стати достатнім поштовхом для змін. Колись нам скажуть, що Україна піднялася на сходинку вище Нігерії, і що тоді? Невже ми будемо стрибати від щастя? Нашою політикою не може стати принцип “бути кращими за гірших”. Але що тоді, як не моторошні списки, цифри та фотографії маєтків чиновників змусять нас оцінити увесь масштаб ситуації та можливості виходу з неї? 

У вересні в 9-ти містах України розпочався фестиваль культурних проектів, що, за допомогою виставок, кінопоказів та перформансів прагне розповісти про феномен корупції у світі. Теми торкаються, зокрема, корупційних схем України, успадкованих від епохи СРСР та місця пересічного (непересічного?) громадянина у цьому явищі.

Восьмого вересня відбулося відкриття одного з етапів проекту – виставки “Сірий куб”. Серед представлених фото та відео робіт учасників – колажі, алюзії, документалістика, пародія. Простір виставки розмежований напівпрозорими завісами та вузькими коридорами. “Архітектуру виставки ми створили таким чином, щоб відвідувач відчув, яке місце займає людина в глобальному явищі корупції“, – коментує куратор Катерина Міщенко.

У навушниках – запис обіцянки люстрації, на фотошпалерах – золотий унітаз. Фільм про чесного суддю, що, разом з хлопчиком і змією, шукає золоту рибку для сповнення одного важливого бажання, відеоколаж з 17-ти фільмів, що демонструють феномен блату. Усе подано стильно та нетривіально. Але для кого?

Митці, юні хлопці та дівчата, організатори самого проекту, – ось вони – гості виставки. Вони спілкуються поміж собою про художній задум, концепт простору, організацію і тому подібні речі. Але не про ідею. І це нормально, це навіть логічно. Бо для них мистецтво таки корупцію перемогло.

Але не усім “пощастило” бути митцями, і навіть не усі митці дійсно близькі тому утопічному образу мистецтва як арени вільної від корупційних схем. Залишається питання, чи побачать і зрозуміють вони меседж організаторів виставки.

Чи варто відвідати? Однозначно так.

  • Виставка “Сірий куб” буде відкрита до 8 жовтня.
  • Локація: Центр візуальної культури, вул. Глибочицька, 44
  • Години роботи: вівторок-неділя, 14:00 – 20:00.

P.S. З 14 по 19 вересня у кінотеатрі «Київська Русь» проходитиме також кінофестиваль «Кіно проти корупції».

 

Виставку відвідала: Маріамі Губіанурі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *