Неактуальна простота філософії: Кого слухати і що читати

Існують інтерпретації настільки справедливі та вірні, що неможливо сказати, чи відповідають вони істині. — Ж. Лакан

Української школи філософії наразі немає. Є викладачі (науковці! професори!), кілька гордих інтелектуалів, ентузіастів і тих, у кого філософський склад думок межує з езотерикою та божевіллям. І це нормально. Філософії у нас все ще бояться, або навпаки — роблять з неї культ, неосяжну та закриту від сторонніх очей царину істин та доктрин. Забувають про відносність, критичність, відкритість та простоту філософії, що працює тут, зараз, у нашому «прозаїчному», «бездуховному» світі. Забувають про те, що вічні генії давно вже померли, а кожна доля секунди змінює світ.

Beth Hoeckel. Campground

Філософія складна сполука  тільки лиш тому, що простоту складно помітити. Філософія — це не наука про високе. На філософському факультеті вам би сказали, що філософія взагалі не наука, бо у неї немає предмету дослідження. А потім би сказали, що все ж наука, бо предмет є. Ось у цьому справжня краса — філософія вічно усе ламає, руйнує усталені погляди та орієнтири. У 21 столітті науки, технології та реалізованої фантастики, коли ми вже готові сприймати будь яке відкриття за чисту монету, філософія нагадує про критичність та неоднозначність. Саме тому виникає питання: чи повинна і чи може зараз існувати школа філософії?

Мій невеликий досвід показує, що насправді і професори, і горді інтелектуали, і фріки, як тільки відриваються від своїх манускриптів та досліджень, можуть розповісти і показати усю широту, свободу та варіативність світу.

Я пропоную знайти простоту філософії та переосмислити її «актуальну неактуальність». А для цього ризикну порадити декого послухати і дещо почитати.

Філософія. Вечірній курс

Усе, про що можна сказати, можна сказати просто, а про що не можна сказати просто, про те слід мовчати. — Людвіг Вінгенштайн

Серія лекцій з філософії від доктора філософських наук, перекладача, автора наукових та популярних книг з філософської тематики, Вахтанга Кебуладзе. Знання й істина, людина, етика, естетика, політика крізь призму питань, які насправді турбують кожну людину щодня. Автор курсу обіцяє прозорість та зрозумілість. Вірю, бо мала час та натхнення слухати лекції Вахтанга Івановича в університеті.

Курс складається з 12 лекцій, що будуть відбуватися щочетверга з 19:00. Це буде коштувати грошей, але, якщо нема змоги відсидіти усі 12 занять — можна відвідати і заплатити лише за ті, що цікавлять найбільше. Старт курсу 14 грудня. Детальна інформація на сторінці заходу у фб.

Презентація підручника «Філософія»

Автори прагнули не порушувати у підручнику питання, які варто спрямовувати до самих текстів. Розробляти власні питання — це те, що є найціннішим у філософуванні. У книжці не порушено надто багато питань. Тексти тут презентовано в такий спосіб, щоби дати читачам змогу самостійно порушувати питання і проблеми на рівні, що відповідає великій філософській традиції.

Автори:  Марія Фюрст та Юрґен Тринкс; переклад: Вахтанг Кебуладзе

Книгарня «Є» та видавництво «Дух і літера» запрошують на презентацію «Філософії» — підручника для учнів старших класів. Як ви могли помітити, такого предмету як філософія в українських школах не передбачено. Дискусію з цього приводу розвинуть філософ, журналіст, священник та редактор.

Питання: навіщо філософія старшокласнику, що зайнятий підготовкою до «найвідповідальнішого випробування у своєму житті» (пам’ятаєте? Як тільки не називали у школах ЗНО) повинно дати матеріал для роздумів усім і кожному.

19 грудня ми будемо слухати: Вахтанґа Кебуладзе (філософ і перекладач), Юрія Макарова (журналіст), Войчеха Сурувку (директор Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського), Олексія Сігова (редактор видавництва «Дух і Літера»).

Вхід вільний. Деталі заходу на сторінці у фб.

Вступ до філософських студій, або інтелектуальні подорожі до країни філософії. Андрій Баумейстер

Мета філософії — реалізувати свою внутрішню людину. — Андрій Баумейстер

Книга відомого сучасного українського філософа. Можна сказати, що «Вступ до філософських студій» — це підручник: подана у ньому інформація систематизовано та послідовно окреслює розвиток філософського знання. Але хороший підручник з філософії аж ніяк не може залишатися суто методичкою. Філософія навчає запитувати, критично мислити, і саме це намагається проілюструвати Андрій Баумейстер. Автор не оминає також і сучасних дискусій стосовно філософської проблематики.

Презентація книги відбулася на цьогорічному Книжковому Арсеналі, перший тираж розійшовся ще до виступу автора. Наразі книгу можна замовити по інтернету, або вирахувати тих, у кого вона вже є і ласкаво попросити почитати.

Beth Hoeckel. Recollection

 

Текст: Маріамі Губіанурі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *