Religious Awards i Dolce&Gabbana в Музеї Біблії

Релігія і наука, релігія і мистецтво, релігія і секс, релігія і мода – скільки проведено лекцій, скільки написано праць, створено виставок в останні роки на ці та подібні теми. Усі пов’язані лиш одним поняттям – “релігія”. Зацікавлення релігією ніколи не зникало повністю, але в останні роки – це не стільки науковий чи практичний інтерес, скільки намагання зрозуміти, яку роль повинне зайняти це явище у “секулярну добу”, і чи повинна у нього взагалі бути якась роль.

Варіативність сучасного світу призвела до спрощення релігійних канонів та догм і зініціювала поверхневе відновлення первісного синкретизму. Войовничий атеїзм також давно відійшов за куліси. Людина і релігія потрохи трансформують один одного, і цей рух буде продовжуватися до того моменту, допоки друге не розчиниться у першому, або доки не виникне потужний каталізатор нового розділення (таким каталізатором, наприклад, виступають релігійні війни на Близькому Сході).

Особливу роль у процесі оновленого діалогу між людиною та релігією, де обидві сторони немов наново знайомляться, досі відіграє мистецтво. І мова не про те мистецтво, що саме по собі стає об’єктом культового поклоніння, а про достатньо прямий промоушен релігійної символіки у майже нетрансформованих образах.

Варто тільки познайомитися з останніми новинками арт-релігійного простору, аби дійсно здивуватися, захопитися, і поглянути по-новому на старі, набридлі, спаплюжені, або просто не цікаві мотиви. Виправдані ці проекти, чи ні, профанують вони релігію, або навпаки – звеличують, а може, сприяють тому самому синкретизму, – ці та подібні питання залишаються на ваш розсуд.

Музей Біблії, Вашингтон

Восени 2017 року у Вашингтоні відбулося відкриття дуже великого, дорогого та модного музею – музею Біблії. Це будівля площою 42 тис. кв. м. з бронзовими 12-метровими пластинами при вході (на них викарбувано текст з Книги Буття), зі скляним куполом, високими стелями, прикрашеними вітражами та  кам’яними стінами, розписаними текстами з Біблії. Восьмиповерхова (!) споруда ділиться на три основні відділи: “Історія Біблії”, “Історії про Біблію” та “Вплив Біблії”.

Ми не розглядали музей як євангельську пропаганду. Це просто частина історії Біблії.

                                                                                                             Президент музею – Кері Самерс

Експозиція музею здебільшого демонструє, який влив Біблія мала на розвиток культури у всьому світі та у різні часи. Окрім історичного опису, відвідувачі зможуть побачити Біблію, що належала Елвісу Преслі та сукні з відомої усім “візантійської” колекції Dolce&Gabbana.

Але, мабуть, найбільший влив на відвідувачів справить сама споруда: надсучасний інтер’єр, витриманий у стилі мінімалізму (якому не заважають навіть ті самі вітражі) та відкритий простір величезних залів – ось чому музей Біблії назвали “модним” музеєм.

Вхід до музею безкоштовний, але пожертви вітаються: витрачені $500 млн доларів самі себе не відшкодують. Той факт, що музей повністю профінансований консервативним євангелістом мільярдером, змушує дещо сумніватися у суто освітній спрямованості закладу. Проте, погодьтеся, яка різниця? У залах музею консультантами працюють кваліфіковані біблеїсти, і вже ж нікому не завадить дізнатися більше про книгу, що беззаперечно вплинула на світову культуру.

This slideshow requires JavaScript.

Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination

“Небесні тіла: Мода та католицька уява” – назва фешн-виставки, відкриття якої планується весною 2018 року у Метрополітан музеї, Нью-Йорк.

Дизайнери і релігійні мотиви їх колекцій – тема, звісно, далеко не нова. Як приклад – знову-таки Dolce&Gabbana (візантійські у 2013 та мусульманські у 2016 році образи в колекціях) та Donna Karan (2014 рік, капсульна колекція “Рамадан”). Це – вияв моди як демонстрації власної позиції та реакції на актуальні суспільству проблеми та конфлікти. Або ж проста гра з ними.

Нова виставка презентує усе і одразу. Справжнє папське вбрання, обручки, тіари, а також предмети з тематичних колекцій Balenciaga, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Christopher Kane, Dolce&Gabbana, сценічні костюми Madonna та Lady Gaga. Усього експозиція планує налічувати близько 150 предметів. Виставку офіційно підтримав Ватикан. Куратор Ендрю Болтон відвідав резиденцію римо-католицької церкви 8 разів, аби отримати рідкісні експонати з колекції.

Ось вам такий вияв релігії: з одного боку – церковне вбрання, у якому священник – посередник між людиною та Богом править службу, з іншого боку – сценічний костюм Мадонни, яка свого часу мала ледь не більший вплив на своїх “адептів”.

This slideshow requires JavaScript.

Religious Architecture Awards 2018

У рамках цьогорічного щорічного Міжнародного конкурсу релігійного мистецтва та архітектури, що фінансується журналом “Віра та форма”, дизайнери та архітектори взялися за адаптацію священної архітектури до сучасної форми та перетворення світських будівель на релігійні. Яку б мету не переслідували організатори та художники – вийшло у них справжнє диво. У використаних просторах та масштабах, чистих формах та кольорах дійсно відчувається присутність позаземного.

Усе логічно: якщо раніше для подібного ефекту архітектори вдавалися до віртуозного коштовного обрамлення, золотих візерунків та вітражів – і це вражало та лякало простих смертних, – сьогодні, у тісному світі тісних комунікацій, відчуття відкритого світлого простору вражає і жахає своєю безмежністю та простотою.

На фото – переможці конкурсу.

 

This slideshow requires JavaScript.

Текст: Маріамі Губіанурі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *