Концерт, чи не концерт: коротка хвиля «чужої» музики

18. 01 у невеликому приміщенні Kontrapunkt, за адресою вул. Васильківська, 1 відбувся концерт. «Концерт монофонічної електроакустичної музики» — так було написано на афішах. Назва, що спочатку видається надто незрозумілою, а насправді — надає максимально коротке і змістовне пояснення того, що відбудеться. Концерт. Монофонічної. Електроакустичної. Музики.

Монофонія — означає одноканальний запис звуку. Коли усі голоси, інструменти звучать разом, без поділу на окремі канали, без панорамного звучання.

Електроакустична музика —  електронна музика, яка створюється через маніпуляції з попередньо записаними або генерованими звуками.

Як приклад — творчість Алли Загайкевич. Вона композиторка та виконавиця електроакустичної музики, що писала для таких українських фільмів, як «Поводир», «Мамай», «Жива ватра» та «Будинок Слово». Вона є куратором міжнародних проектів електроакустичної музики та викладає, власне, електроакустичну композицію у Національній музичній академії України. На концерті ми почули її твір «Коротка хвиля», натхненний музикою німецького композитора, одного з лідерів музичного авангардизму Карлгайнца Штокгаузена.

Ось як живе ця музика: є композитор, є радіо-хвилі, є музиканти, є їх інструменти. Музиканти слухають звуки діапазону з радіо-приймача, або іншого пристрою (а варіантів пристроїв безліч) і грають. Кожний раз така музика — це експеримент, музичний перформанс, у якому на зміни впливають навіть коливання повітря у приміщенні.

А ще, є «музичні інсталяції». Наприклад, електронний запис «Some of those stories» композиторки Аліси Кобзар. Запис вже створений, його не можна змінити у мить, коли він звучить. Його звучання не залежить від гри музикантів та диригента. Надто схоже на досвід художника, що виставляє готову роботу у галереї.

Монофонічна електроакустична музика дивна, некомфортна. Та це і не зовсім музика у звичному нам розумінні. І концерт — не «наш» концерт. І музиканти — не музиканти. Бо окрім цього, вони ще й художники і філософи, що не зображають пейзаж і не розповідають красиву історію, а жорстоко виривають у нас з-під ніг килим, і зривають оксамитову завісу. І забувають додавати «геніальний», презентуючи своїх колег.

Вони — вічні експериментатори. Їх музика — це раптовість у вимірі довгих роздумів і вагань. Прекрасна шокуюча раптовість, що і є життям.

На концерті прозвучали твори композиторів:
Майї Младенової
Миколи Хшановського
Аліси Кобзар
Алли Загайкевич
Антона Стука

 

Концерт відвідала: Маріамі Губіанурі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *