One time not gay: “Гей-парад” від “Дикого театру”. Враження

“Дикий театр” говорить із глядачем на актуальні теми різко, не приховуючи грубощів та сумної правди. Тому редакція Cedra очікувала побачити щось надто артхаусне та брутальне. Але вистава видалася доволі домашньою та теплою. П’єса “Гей-парад”, прем’єра якої відбулася 20 та 21 січня, не відповість на усі ваші питання, не впорається з сексизмом та гомофобією.  Але ви обов’язково задумаєтеся про цінність родини, про власні мрії, прагнення та бажання, і, звісно, про стереотипність мислення.

Маріамі Губіанурі

Сюжет:  П’єса Ігоря Білиця розповідає нам про родину, де усе дійсно побудовано на проблемах тарифів та стереотипів, і ані кроку в сторону. Навіть тоді, коли одного разу трапляється можливість вирішити першу проблему шляхом подолання другої. Родині нададуть 90% знижку на сплату комунальних послуг за умови, що вона візьме участь у програмі лояльності до представників сексуальних меншин. Звідси і починається історія, наповнена дотепними і жорстокими жартами, нецензурною лайкою, і прекрасною грою акторів.
“Щоб не плакати, я сміялась” – так можна коротко описати комедійну сторону твору. Від моменту продажу власних принципів задля сплати тарифів, через спроби полюбити себе і ближнього свого, до, власне, самого гей-параду і фрази: “Це ніби одну ідеологію на іншу проміняти”.
Чому герой п’єси робить такий висновок? Не шукайте у його словах істини. Звичка жити у рамках та стереотипах не дозволяє сприйняти шанс змінитися, як щось справжнє, як щось живе і доречне. Усюди видніється змова, зрада та брехня.
Вистава “Гей-парад” – це сумна комедія ніби про одну нещасну сім’ю, а насправді про дві. Бо головний каталізатор змін у родині врешті-решт залишається сам на сам зі своїм болем, у світі, що готовий терпіти його до того часу, доки є угода, і є тарифи.
Декорації: Квадратний метр “квартири”, з унітазом у центрі. І це не епатажна провокація, а дуже простий і символічний образ сховища. Саме у вбиральні з персонажами твору відбуваються головні трансформації; там вони можуть сховатися та дослухатися до себе, побути собою справжніми.
Важливо: Сценаристу, режисеру та акторам вдалося втриматися від танцю на модних тенденціях. Актуальна тема, молодіжний сленг, музика LP, українські соціальні та культурні проблеми – все поставлено на доречну тональність. Окрема подяка акторам за емоційну та зворушливу гру, без зайвого надриву та драми. Від жартів категорії “нижче пояса” ми майже не червоніли: знову ж таки – бо доречно та ненатягнуто.
Крапля дьогтю: Введення наприкінці твору нового персонажа. Поява кума-гомофоба не додала п’єсі нічого, окрім часу.

Дарія Сухоставець

Загальне враження: Не зважаючи на те, що ця історія із серії: “було б смішно, якби не було так сумно”, не залишається гіркого присмаку. П’єса позитивна, хоча і зображає наші сумні реалії, нездорове суспільство, а також є неочікувана кінцівка. Дуже приємна публіка. Зал був готовий вести діалог із “Диким театром”. Здавалося, що глядачі або знайомі між собою, або усі письменники, художники, театральні критики та журналісти.

Герої: Добре прописані персонажі та прекрасна акторська робота. У кожного героя є власна арка розвитку. Зміни у емоційному плані суттєві, але логічні. Спочатку здається, що кожен характер є гротескним та стереотипним, але це хибне враження стирається одразу, коли герої стикаються із головним “подразником” – коучем Євгенієм (Ковальчук Євген, Михно Костянтин). Саме через це так сильно “вибивається” персонаж Хрещеного (Кифяк Дмитро, Кронглевський Андрій) – він не має власної арки, не змінюється протягом короткої взаємодії з героями.

Костюми: Символічно, що основним кольором вбрань було обрано сірий. На його тлі яскравішими є і характери, і емоції. Повсякденний колір для родини контрастує з вбранням героя, якому вони протистоятимуть.

Дуже простий та зрозумілий символізм, але більшого і не треба.

 

One thought on “One time not gay: “Гей-парад” від “Дикого театру”. Враження

  1. Pingback: «Галка Моталко», або чому я не віддам свою дитину до спортінтернату. Думка | CEDRA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *