Гліптотека та Античне зібрання у Мюнхені

Königsplatz (Королівська площа) – ядро мюнхенського кварталу галерей та музеїв, справжній рай для всіх любителів давнього мистецтва. Тут знаходиться одне з найкращих у світі зібрань античного та римського мистецтва. Одна навпроти іншої стоять нео-класичні будівлі, в архітектурі кожної домінує певний давньогрецький ордер. Державне античне зібрання – коринфський, Гліптотека – іонійський, а завершує ансамбль Пропілеї – дорічний.

This slideshow requires JavaScript.

Гліптотека

 

Музей, що в моєму уявленні найкраще відображає словосполучення «храм муз». Монохромні, добре освітлені зали, і експонати – справжнє втілення витонченості і краси. Атмосфера абсолютно особлива, такого я не відчувала в жодному музеї, що відвідувала до цього. Діти і молодь, які прогулюються музеєм – хто малює, хто просто спілкується з друзями. Немає ніякої тиші, а, здавалося, мала б бути притаманною такому місцю, і це зовсім не псує враження. В музеї працює кафе, сувенірна крамниця. Майже в кожній залі ви знайдете планшети з описами конкретних експонатів німецькою та англійською мовами.

 

This slideshow requires JavaScript.

Гліптотека – найстаріший публічний музей у Мюнхені. Основу колекції складають скульптури, придбані кронпринцем Людвіґом з династії Віттельсбахів (Людвіґ I король Баварії). До та під час свого правління, і вже після зречення, він займався меценатством, зокрема опікувався і своїм дітищем – гліптотекою. Взагалі, захоплення культурою і мистецтвом не було чимось особливим в цій родині: його онук – Людвіг ІІ був покровителем композитора Ріхарда Вагнера. Однак, найбільш відомим став завдяки масштабним архітектурним проектам, як-то замок Нойшванштайн.

Окрему увагу заслуговує будівля музею, побудована придворним архітектором Лео фон Кленце, між 1816 і 1830 роками. По периметру внутрішнього двору розміщується 14 залів. Спочатку зали були оформлені інакше, ніж зараз – кольорові мармурові підлоги, стіни та арки, прикрашені кольоровою штукатуркою. Внутрішнє оздоблення було значно пошкоджене під час Другої світової війни, а у 1960-х роках почалася робота з реконструкції. Саме тоді було вирішено повернутись до концепції Мартіна фон Вагнера – монохромні стіни та підлоги, прості  п’єдестали та масивні вікна у внутрішній дворик. До речі, саме він – автор фронтонної скульптурної групи, присвяченої Афіні, що прикрашає вхід в гліптотеку. Він же, за дорученням Людвіґа, збирав експонати для майбутнього музею, зокрема і найвідоміші з них – “Фавн” Барберіні та скульптури, які прикрашали портик Храму Афайї.

Вигляд гліптотеки до руйнування. Джерело: http://www.antike-am-koenigsplatz.mwn.de/en.html

Фото Гліптотеки, пошкодженої під час Другої Світової Війни. Джерело: http://www.antike-am-koenigsplatz.mwn.de/en.html

Саме завдяки Мартіну фон Вагнеру колекція, за бажанням короля, була зібрана тільки зі справжніх шедеврів архаїчного, класичного, елліністичного та римського періодів. Окреме місце в колекції займають скульптурні численні портрети видатних стародавніх поетів, філософів і правителів. Кожна зала в музеї має свою назву, ідентичну назві найвизначнішого експонату у цій залі.

Перлиною колекції музею є скульптурні групи з фронтонів храму Афайї на острові Егіна. Західний та Східний Егінські фронтони займають дві зали, а зображення на них зображають міфічні події. Західний присвячений більш пізнім подіям – війні за участю егінета Аякса Саламінского, а східний – давній війни за участю Геракла і егінета Теламона (батька знаменитого Аякса). В центрі кожної з композицій фігура Афіни, а з обох боків її оточують воїни, які б’ються один з одним. В загалах, окрім самих скульптур, є безліч додаткової інформації – фотографії, макети і реконструкція  кольорів, якими в давнину були розфарбовані фронтони.

This slideshow requires JavaScript.

Державне античне зібрання

Античне зібрання відрізнається від Гліптотеки не тільки наповненням, а й загальною атмосферою. Тут немає того гамору, і набагато менше відвідувачів. Ми пробули тут не менше часу і отримали велике задоволення, але більшість відвідувачів проходили зали наскрізь, майже не зупиняючись . Напевно широкому загалу скульптури більш цікаві, ніж розписна кераміка. А дарма, тут зберігається одна з найбільших і найякісніших колекцій античного вазопису. Без перебільшення можна сказати, що більшість з них справжні шедеври.

Але не варто нехтувати цим музеєм, навіть якщо ви не фанат античної археології. Пропоную гру – знайти різноманітні сюжети з героїчного епосу (а про нього багато чого знають напевно всі, ну хоча б з голлівудських блокбастерів) зображені на експонатах.   Наприклад, сова – символ богині Афіни, і ця пташка досить часто зустрічається. Ви зможете відшукати Геракла, який здійснює свої легендарні подвиги, або  Діоніса.   

This slideshow requires JavaScript.

Початок колекції сучасного античного зібрання поклав Альбрехт V герцог Баварії(1550-1579). Відтоді, колекція мистецтва династії Віттельсбахів постійно поповнювалася. Так званий “Антикваріум” значно поповнився завдяки діяльності згаданого вище Людвіґа І.

This slideshow requires JavaScript.

Скульптура була виставлена в Гліптотеці, а інша частина колекції розподілена між Старою та Новою Пінакотеками, і лише під час Першої світової війни були об’єднані в спільну колекцію «Музей античного мистецтва малих форм».

Під час же Другої світової війни частина колекції, яка зберігалась в Новій Пінакотеці, була втрачена внаслідок бомбардування.

This slideshow requires JavaScript.

В ХХ столітті колекція музею доповнилася різними приватними колекціями, як-то, колекція антикварних теракот німецького археолога Пауля Арндта, ювелірні вироби придбані на пожертву банкіра Джеймса Лоеба. Окремо можна згадати колекцію ґем, передану Гельмутом Гансманом.

Будівля, створена Фрідріхом Зібландом на південній стороні Кенігсплац, була побудована між 1838 і 1848 роками. Висока база будівлі та широкий фасад з його численними сходами та коринфськими колонами піднімають будівлю високо над площею. Вона сильно постраждала під час Другої світової війни і була знову відкрита у 1967 році.

Зараз колекція складається з розписної кераміки, дрібної скульптури з глини та бронзи, ювелірні вироби та художнє скло.

Інформація:
Адреса: Katharina-von-Bora-Straße 10
80333 München
Візит Гліптотеки і Античного зібрання варто спланувати в один день, адже квиток єдиний.
В вівторок квиток коштує всього  1
Звичайна ціна  6 
Діти та підлітки до 18 років – безкоштовно
Офіційний сайт

 

Бонус, плакат виставки 1984 з Ермітажу, на якому зображено “наш” гребінь з кургану Солоха (нині Запорізька область). До речі, постери виставок можна придбати в музеї.

Фотографії та текст Аліса Семенова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *