Ідея або Компроміс: Сперечаємося чи дебатуємо?

Хто не згоден з тим, що вміння формулювати й відстоювати свою позицію чітко та аргументовано з приводу найрізноманітніших питань – ключова навичка? Лише той, хто живе на безлюдному острові.

Саме тому, якщо ви бажаєте розвинути в собі суперздатність висловлюватися палко, лаконічно й переконливо, то неодмінно маєте познайомитися з дебатами й стати частиною цього шаленого інтелектуального світу.

Політичне шоу

Дебати з’явилися п’ять тисяч років тому в Стародавній Греції. Там вони займали особливе місце в суспільному житті. Слухачами були всі громадяни поліса. За допомогою дебатів вирішувалися важливі державні питання. Кожен, хто хотів висловити думку, міг це зробити, запропонувавши свій шлях вирішення проблеми.

Сучасні політичні дебати засновані на дебатах у британському парламенті. Першими телевізійними дебатами були теледебати між Дж. Кеннеді та Р. Ніксоном у ході передвиборчої президентської кампанії в США в 1960 році. Можна сказати, що після цього дебати міцно ввійшли в політичне життя як на американському континенті, так і в Європі.

Що до України, то у 2004 році відбулися одні з найвідоміших політичних дебатів в Україні — між тодішніми кандидатами на посаду Президента України Віктором Ющенком і Віктором Януковичем.

Парламентські дебати мають безліч різновидів. Наприклад, Британський формат сформувався на початку ХХ століття в університетах Великої Британії (серед них усім відомі Оксфорд, Кембридж, Брістоль, Глазго, Едінбург). Цей формат є офіційним для проведення Світових чемпіонатів.

Як проходять дебати

Британський:

Участь беруть 4 команди – Уряд (2) і Опозиція (2).

У кожній команді по 2 спікери: прем’єр-міністр і член уряду; лідер опозиції і член опозиції. Загальна кількість гравців – 8.

Учасники дізнаються про тему раунду і позицію, яку мають прийняти, за 20 хвилин до початку. Цей час відведений для обговорення питання та підготовки палкої промови, здатної вразити навіть найвибагливішого суддю. Промова має бути структурована та включати такі важливі компоненти як: опис складових проблеми та їх важливість, вплив на населення та наслідки, механізм реалізації пропонованої ідеї, а також ціннісні аспекти обговорюваної теми.

Дебати до Дня Незалежності “Ідея або Компроміс”

Побувати у ролі Черчеля чи Кеннеді тепер може чи не кожен. І для цього не варто збирати кошти та ставати кандидатом у президенти чи прем’єр-міністри. Проект «Ідея або Компроміс» (організований Клубом дебатів Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка, Київ), мета якого – детальний аналіз актуальних проблем незалежної України. Запрошено до обговорення не лише молоді, а й представників тих сфер, що є основоположними для успішного розвитку нашої країни.

Суддями виступатимуть досвідчені дебатери – призери національних та міжнародних дебатних турнірів.

Важливим складником заходу є голосування, яке буде проведено після дебатів наживо, а також у соціальних мережах. Можливість висловитися буде у кожного.

Для чого все це:

 • пришвидшити реалізацію реформ, сформувавши пласт їх підтримки серед населення;
 • зробити легкодоступною інформацію для середньостатистичного українця;
 • підвищити ефективність публічних обговорень актуальних питань шляхом проникнення в медійний простір;
 • провести соціальне дослідження серед Інтернет-українства;
 • закликати всіх небайдужих до участі в соціально-політичному житті країни, аби діяти, керуючись не емоціями, а залізною логікою аргументації.

Отже, завдяки цьому заходу учасники зможуть:

 • ознайомитися з особливостями проведення парламентського формату дебатів та стати частиною проекту;
 • взяти участь в розгляді нагальних проблем сучасної України та презентувати шляхи їх вирішення;
 • отримати новий досвід та знання від досвідчених спікерів;
 • стати учасником соціального дослідження;
 • здобути та удосконалити навички ораторського мистецтва;
 • знайти однодумців і друзів.

Слідкуйте також за клубом IIR Debate Club

Коли: 1-2 грудня, 10:00

Де: Будинок Учителя (вулиця Володимирська, 57), Київ.

Автор: Kate Khohlachova

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *