Як вразити колядуючи: 6 колядок та щедрівок, що їх варто вивчити до свят

Вже не перший рік увесь світ наспівує нашого “Щедрика”, музику до якого написав Микола Леонтович. Хтось навіть може поскаржитися, що ця пісня чи не весь грудень та січень звучить з усіх щилин. Але ж як ми усі пишаємося тим, що нашу музику поцінував увесь світ! Та чи одна “Carol of the Bells” варта уваги? Звісно, що ні. У нашій традиційній культурі сила-силенна прекрасних різдвяних пісень, що їх можна не тільки вивчити до свят, а й використати у якості саундтреку до фільмів.

У найбільшому пісенному архіві традиційної української пісні “Поліфонія” можна відшукати та вивчити композиції на будь-який смак. Завдяки зручному пошуку (за темами, регіонами, сезонами тощо) кожен може обрати для себе пісню. До колядки чи щедрівки ми знайшли, окрім затишних та зворушливих відеозаписів, ще й текст пісні та партію кожного перформера (кожен голос можна почути окремо).

“Щедрівочка невеличка/ Прилетіла ластівочка”

Розпочнемо з виконавиць з села Каташин (Вінницька область). У їхньому репертуарі дуже багато календарно-обрядових пісень. Колядок та щедрівок, мабуть, найбільше. Ми ж обрали запис “Щедрівочка невеличка/ Прилетіла ластівочка”. Його вже було “протестовано” Музеєм Івана Гончара на Арсеналі ідей – 2018. Вердикт – перфектно! Діти у захваті, адже це саме дитячі щедрівки.

“Ой за горою, за кам’яною”

Бабусі з села Осітна (Черкаська область) заспівали про парубка-ловеласа, у якого закохалися три дівчини.  Цю щедрівку прийнято було співати парубкам, тому і сюжет більш “дорослий”.

“Боже, пане-господарю”

Перформери з Зелених Курилівців (Хмельницька область) співають колядку, у якій бажають господарю хати, до якої завітали, добробуту та щастя. Сюжет релігійний, а заспівати можна як дорослим, так і малечі.

“А в пана, в пана посеред двора”

Лірика колядки з села Комиші (Сумська область) схожа на біблійну притчу. Її також прийнято співати господарю, вітаючи його зі святом, оспівуючи багатство його оселі (духовне, не тільки матеріальне).  

“Ой хадів, хадів мєсяц па нєбу”

Колядка з села Людвинівка (Київська область) знайома нам приспівом “Радуйся, зємлє, Христос, Син Божий вродівся!”. Але це, мабуть, найскладніша для вивчення з усіх у нашому списку. У першу чергу, через діалект та поліфонію виконання. Тому вона дуже цінна та оригінальна. Прийнято співати звертаючись не тільки до господаря, але до усієї родини.

“В цьому домі так, як у раю”

Весела щедрівка з села Рогізка (Вінницька область), що її варто заспівати всій родині. У ній окремо оспівують побажання і господарю, і господині, і дітям.

Як ви могли помітити, колядки та щедрівки є спеціальні для парубків, дівчат, дітлахів. Вони різняться за сюжетами та характерами побажань. Під вечір, на перший день Різдва малі діти збиралися гуртками та ходили від хати до хати ”щебетати-колядувати”. Щиро й сердечно приймають “вістунів” добра й щастя. Вірили, що те, про що колядують діти, збудеться. Молодь також збиралася на перший день Різдва та “людно” готувалася до “спільно-громадської” коляди. У багатьох місцевостях України заведена й коляда “господарська”, коли йдуть господарі з колядою. Дорослі, на порі, дівчата ходили колядувати до своїх товаришок-дівчат.

Колядують в Україні на Різдво – 7 січня (у Свят Вечір колядувати не прийнято), а щедрують на Василя 13-14 січня, на старий Новий рік. Колядники ходять від сьомого до чотирнадцятого січня.

Попереду у нас ще багато святкових днів, тож вчимо та співаємо пісень!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *