Подаруй світло: «Пан Лампа» у Театрі на Подолі

Мені сумно. Вони ніколи не зустрінуться.
Зате вона знає, що він є десь там.
А хіба цього достатньо?
Ходімо їсти варення.

Псюха та пан Лампа

Для редакції Cedra театральний рік почався дуже багатообіцяюче. Прем’єра дитячого спектаклю «Пан Лампа» у Театрі на Подолі стала справжнім відкриттям і змусила розмірковувати над недитячими питаннями.

Катя Потапенко

Якщо спитати дорослого

У якому жанрі найменше якісної літератури? Так само як кіно та театральних вистав?
У жанрі комедії.

Немає драми – немає історії. За цим принципом жили і працювали усі покоління митців, починаючи з давньогрецьких поетів і не закінчуючи ніколи. А чи багато творів (навіть дитячих, ба, тим більше дитячих), де ніхто не вмирає, не страждає, не хворіє, чи багато таких, де взагалі відсутні антагоністи? Небагато. Але є. І «Пан Лампа» – один з таких.

В усьому спектаклі немає ані слова про Діда Мороза, Різдво чи будь-які свята, але святковий настрій магічним чином з’являється в усіх глядачів, незалежно від їхнього віку.

Вистава, чи краще сказати – дійство, починається у театральному холі, звідки пан Буквальний та Псюха ведуть дітей і дорослих хлібними крихтами (у вигляді червоного канату) до головної зали. Далі всі всідаються на подушки прямо на сцені, і…опускається завіса. Вперше, замість того, щоб спостерігати все, як зазвичай, із глядацької зали, глядачі опиняються по той бік. Завіса, варто сказати, також відіграє важливу роль у спектаклі – вона є сценою, як мінімум, для двох персонажів – пана Місяця і пані Сонце, які виходять вітатися, змінюючи один одного.

Скоро на сцені по черзі з’являється ряд Персонажів. Саме з великої літери, адже жоден з них не губиться – браво акторам та режисерові, що зміг відтворити повноцінні характери, кожен з яких заслуговує на власне шоу.

Не розкриватимемо усіх таємниць вистави. Згадаємо лише про пана Злостивця, побачивши якого діти середнього шкільного віку почали шепотіти «Крик, це Крик», маючи на увазі однойменний фільм жахів, та редакція не погоджується, адже Злостивець, будучі неоднозначним героєм, більше нагадав Безликого Бога Каонасі, Хаяо Міядзакі з «Сен та Тіхіро у полоні духів» (ака “Віднесені привидами”).

Окремий реверанс пані Страшинській, яка, всупереч обіцянкам театру, таки зуміла налякати і побігти до мами одну з юних глядачок, проте ненадовго. Дуже вдало прописаний і відіграний персонаж.

Для тих, хто, як і редакція, вже бував на виставах Театру на Подолі, не буде таємницею жива музика зі сцени, яка прекрасно вписувалась у канву вистави. Щодо спецефектів, так само, як і у випадку з музикою, вони присутні у більшості вистав театру, зокрема й у вигляді пострілів. Вони лунали і тут! Щоправда, стріляли з хлопавок з конфеті, тож дитячі нерви не постраждали.

Актори взаємодіяли з глядачами ідеально. Справді, до дійства були залучені всі, ніхто не нудьгував, і хоча ніякі надзвичайні пригоди сюжетом вистави не передбачені, глядачі були захоплені і бурхливо реагували на усі події.

А знаєте, редакція Cedra цього разу вас обманула. Адже драма таки була. Ще й яка. Від бабці Драпці пішов чоловік, у Псюхи, судячи з усього, розвивається ретроградна амнезія, Сонце ніколи не зустрінеться з Місяцем (про що, власне, і є той діалог у епіграфі), а пан Лампа вже мав першу зустріч з Пітьмою, яка натякнула йому на те, що його час спливає.

А от представник нижчої за зростом аудиторії, восьмирічний Іван, звернув увагу трохи на інші речі:

Вистава сподобалась, а особливо музика: дуже красиво грали. Сподобався пан Лампа, бо він дуже смішний і в нього світиться голова! Ще сподобалась Псюха, бо в неї було багато хутра. Дуже хутряна. Вона смішна і добра. Там всі герої добрі, там не можна злякатись.

Ця вистава вчить не боятися.

Але я боявся. Боявся, що на мене наступлять актори, бо ми сиділи на сцені, а не в залі.

Після перегляду у редакції усім одна порада: не бійтеся! Не бійтеся відкривати для себе імерсивний театр і знайомити з ним своїх дітей. А «Пан Лампа», на сьогодні, найкраща вистава, щоб почати.

Фото: Ira Marconi

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *